sarka-vackarova_body-architecture_2015_foto-archiv-autorky-1

AHOY je skleněný experiment studentů, kteří lákají na výstavu

Experiment i odkaz řemesla. Tak je pojatá výstava představující práci se sklem. V pražském Českém centru v Rytířské ulici vystavují své skleněné umění studenti z Fakulty umění a designu Univerzity J. E Purkyně v Ústí nad Labem.

„Metodika výuky ve sklářském ateliéru vede studenty k tomu, aby se nespokojili s přebíráním osvědčených prostředků sklářského výtvarnictví, ale nacházeli svou vlastní cestu.“ 

luba-bakicova_orange-attack_2014

Foto: Luba Bakičová Orange Attack 2014

ahoy-glass-art-34-male

ahoy-glass-art-24-male

ahoy-glass-art-5-male

Na základě výtvarných zkušeností a dostupných prostředků, jaké nabízí současná společnost, autoři čerpají ze znalostí tradičního řemeslného zpracování skleněného materiálu a propojují jej s nejnovějšími technologiemi, používanými při výrobě. Vytvářejí sochařské objekty z taveného skla (Daniel Kinský), nechávají je v surové podobě se stopami procesu výroby (Štěpánka Fejfarová), případně sklo kombinují s kontrastními materiály (Luba Bakičová).

Hledání vlastních uměleckých principů často provází experimenty a v některých případech autoři sklo zcela opouští. Aby vyjádřili své myšlenky, uchylují se k novým médiím (Martin Opl) či k formám akčního umění (Šárka Vačkářová) a objevují nové polohy skleněné hmoty, zasazené do překvapujících kontextů.

Z Českého centra, kde je výstava připravena do 24. září, poputuje dále do dalších dvou expozic, které proběhnou do konce tohoto roku.

ilja-bilek_zastaveny-cas_2004

Foto: Ilja Bílek Zastaveny Čas 2004

ahoy-glass-art-33-male

ahoy-glass-art-31-male

ahoy-glass-art-4-male

ahoy-glass-art-9-male

ahoy-glass-art-8-male

ahoy-glass-art-7-male

ahoy-glass-art-10-male

Foto z vernisáže: vše Anna Pleslová