kotva_exterier_nedatovano_2

Brutalistní unikát, Kotva patřila mezi nejlepší obchodní domy

Dala by se považovat za černou perlu moderní české architektury. Svého času měla svá privilegia a patřila mezi nejmodernější obchodní domy Československa. Řeč je o pražské Kotvě, kterou navrhla architektka Věra Machoninová se svým manželem. Jaká je příběh toho dnes tak troch opomíjeného domu?

Stavba Kotvy tak jak ji známe dnes, vzešla z veřejné soutěže v roce 1989. Jedním z důvodů, proč tento moderní objekt vyhrál, bylo to, že právě díky chytrému využití šestiúhelníků dobře pracuje s prostorem. Jednotlivé šestiúhelníky pak nesou sloupy, uvnitř tak vznikl čistý prostor s maximálně využitelnou obchodní plochou, kterou ve své době žádný jiný objekt neměl.

kotva_kniha-z-roku-1994_9

kotva_kniha-z-roku-1994_6

kotva_stavba_3

Mezi další kuriozity své doby patřilo i to, že Kotva měla jako jediný dům obří nákladní garáže s točnou. Tu využil mimo jiné Mercedes-Benz Prague Fashion Week v září 2016 pro konání módních přehlídek. Zajímavostí je také fakt, že během stavby byl na místě zřízen squashový kurt. Ten však byl určen jen pro dělníky. Ti ovšem byli ze Švédska. I to bylo na začátku sedmdesátých let dost nevídané.

Stavební zakázku vyhrála švédská firma SIAB a to zejména proto, aby byla Kotva rychle hotova. „Švédové zakázku získali, protože byli schopní budovu postavit rychle a dobře. Dokázali také dodat západní technologii, jako například výtahy nebo eskalátory,“ vysvětlil Petr Klíma, autor knihy Kotvy Máje pojednávající o obchodních domech minulého režimu.

V roce 1975, kdy byla Kotva slavnostně otevřena, se stala jistou senzací. A není se čemu divit, v hlavní město mělo tehdy jen jeden větší obchodní dům a to Bílou labuť otevřenou v roce 1939. Přestože se to zdá téměř idylické, pro architektonickou rodinu Machoninů má slavnostní otevření hořkou příchuť. Jelikož nesouhlasili se sovětskou okupací, jejich jméno nesmělo oficiálně zaznít. Otevření obchodu mohli sledovat jen z ulice v davu přihlížejících.

kotva_stavba

kotva_exterier_nedatovano_5

kotva_exterier_nedatovano_3

„Pozorovali pohlaváry, jak představují Kotvu, jako by vyrostla z ničeho, nebyla dílem žádného projektanta. Jako autor byl uváděn projektový ústav,“ upozornila vnučka architektky Marie Kordovská s tím, že Machoninovi se nesměli dále účastnit soutěží a jejich práce nebyla publikovaná.

Odborníci upozorňují, že brutalismus není líbivý styl, přesto ve své době znamenala velký milník pro českou architekturu. „V šedesátých a sedmdesátých letech se moderní česká architektura vyrovnala světové,“ prohlásil historik architektury Rostilav Švácha na diskuzi v karslovarském hotelu Thermal. I ten stejně jako například DBK v Praze pochází z návrhu Věry Machoninové.

3_vanoce-1976

4_vanoce-1976

5_vanoce-1976

8_vanoce-1976

kotva_interier_nedatovano_1

Foto: vše archiv OD Kotva