otevrena

Českého fotografa proslavila sociální témata, teď jej uhranuli lidé bez domova

Nefotí celebrity, erotiku ani módu. Zabývá se všedními věcmi, jako například život na vsi. Právě sociální témata jej ve fotografii i ve filmu proslavila po celém světě. Jindřich Štreit patří mezi nejvýznamnější české fotografy. Pátého září oslaví již sedmdesáté narozeniny. Při té příležitosti vydává novou knihu, respektive fotografický objekt, věnovanou lidem bez domova.

„Po čtyři roky jsem pracoval na projektu o lidech bez domova, který jsem nyní ukončil. Chtěl bych k tomu vydat knihu, ale ne obyčejnou, spíše knihu-objekt. Chtěl bych, aby ta kniha uspokojila nejen náročné diváky, čtenáře, umělce, ale aby také pomohla lidem bez domova,“ prohlásil o netradičně pojatém knižním počinu sám Jindřich Štreit. Kniha nese název Kde domov můj, na jejím konceptu pracovala dokumentaristka a nakladatelka Barbora Baronová s Jakubem Wdowkou ze studia Artbureau.

kdm-krabice

Foto: www.by-wo-men.com

V čem je „kniha“ ojedinělá? Výsledek své fotografické práce uspořádal Štreit do série, kterou symbolicky uzavřel do kartonové krabice a tu převázal motouzem. Koncept knihy-objektu tak vychází z materiálů, které jsou lidem bez domova známé. Ty, které se v nejtěžších chvílích na ulici stávají jejich vlastnictvím, základním stavebním kamenem jejich přechodného domova.

Kniha tak funguje jako univerzální objekt. Lze ji po jednotlivých obrázcích pověsit v bytě, založit jako klasickou knihu, nebo ji lze použít jako platidlo či předmět směnného obchodu. Aktuálně je v předprodeji za zvýhodněných podmínek k dispozici na crowdfundingové platformě Hithit.cz.

kdm-front

Foto: www.by-wo-men.com

Proč právě téma lidí bez domova? „Chtěl jsem ukázat, jak vlastně žijí, protože jen velmi málo lidí má možnost poznat jejich život mimo komunitu. Často je vídáme na ulici, kde od nich většinou utíkáme. Nechceme se s nimi setkat, když je vidíme třeba na nádraží nebo před obchody, kde žebrají, a působí na nás spíš negativně,“ vysvětlil fotograf v rozhovoru pro server deník.cz s tím, že nechtěl tyto lidi fotit tak, jak je kolemjdoucí běžně vídají.

Vystudovaný pedagog Jindřich Štreit se k fotografii dostal díky otci. Svoji první výstavu měl po studiích v roce 1967. Od té doby jich měl již více než tisíc. Těžištěm jeho práce jsou sociální témata, od romské po sakrální témata. Za účast na nepovolené výstavě neoficiálních výtvarníků v roce 1982 byl zatčen a následně deset měsíců vězněn. Po propuštění nesměl učit a rehabilitován byl po roce 1989.

V současnosti je jeho práce zastoupena v předních světových institucích a sbírkách, jako například v newyorské MoMA, Národní galerii Washington, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a podobně.

kdm-ikonky

Foto: www.by-wo-men.com