1-art-ihned-cz

Chtěl jsem být sochařem, designérem jsem spíš náhodou, říká Rony Plesl

Přední český designér Rony Plesl představuje v netradičních prostorách Královského letohrádku na Pražském hradě retrospektivní výstavu. Ta kombinuje průmyslový design s duchovní až intimní polohou uznávaného skláře.  Plastiky a design společně s průmyslově vyráběnými produkty nabízí bohatou koláž vlivů a souvislostí.

„Chtěl jsem být sochařem, byla to pro mě asi ta ideální představa spojení těla a ducha. Fascinovala mě ta aktivní fyzická práce. To, že jsem se stal designérem, byla spíše náhoda. Design mám hodně rád, ale tím, že dnes opět směřuji více k volnému umění, tak si pořád uchovávám při životě ten můj odvěký sen být osobitým umělcem,” říká o své práci sám Plesl.

Architektura letohrádku umožňuje nahlédnout na Pleslovu tvorbu dvěma pohledy. V přízemí se nachází jeho intimnější poloha. V prvním patře je pak více akcentován jeho vztah k designu a sériové výrobě. Ve tvarech inspirovaných plastovými tácky na maso se zabývá konzumem i otázkou prezentace současného designu a umění obecně.

3

2

V jednom sále tak divák najde vedle sebe džbánek Pilsner Urquell, sklenice pro Staropramen a Budějovický Budvar, vzešlé z dlouhodobého partnerství s koncernem Sahm, Red Dot Award oceněnou sklenici Cleveland či ikonické vázy Uovo nebo designy pro Moser a nejstarší světovou sklárnu Barovier & Toso.

Neotřelé formy skleněných objektů a kombinace různorodých materiálů okouzlí diváka dokonalým řemeslným zpracováním i velkým respektem k historickému kontextu.

„Plesl pracuje se sklem jako sochař tesá do kamene a malíř pokládá vrstvy barev na plátno, používá jak čistě formální výtvarné postupy, tak i širší společenské a historické souvislosti, a vytváří svět, kde konfrontuje své sny s podstatou a nedokonalostí současného světa,“ uvádí Adam Štěch, kurátor výstavy.

Celá instalace vrcholí monumentální historizující postelí se zavěšenými lustry Král a Královna vytvořené pro značku Preciosa, symbolizujícími mužský a ženský princip.

Retrospektiva Rony Plesla je přístupná v Královském letohrádku do konce října.

6

4

Foto: 5x Archiv Ronyho Plesla

14114955_1133827726710552_5631602719758799899_o

Foto: Anna Pleslová Photography