2

Diktátoři ukazují na kolotoči v Plzni holé zadky

Do světových dějin se zapsali jako diktátoři, v Česku tvoří umělecký kolotoč. Stalin, Hitler, Mao Ce-tung a Kim Čong-un společně klečí v provokativní instalaci umělkyně Barbory Bálkové. Aktuálně k vidění v Plzni do 25. února no Moving Station, tedy v prostoru nádražní budovy Jižní předměstí.

Realisticky ztvárněné sochy známých diktátorů jsou kontroverzně zachyceny. Každá osobnost klečí a vystrkuje holý zadek, vytváří tak s jistou nadsázkou houpacího koně. Jednotlivé sochy jsou postaveny do kruhu a vytváří tak pomyslný kolotoč.

1

5

„Instalace Báry Bálkové je drásavým tázáním po smyslu lidského utrpení a připomínkou, že hrozba různých druhů diktatur a totalitních společenských systémů bohužel neskončila s 20. stoletím. Představuje reakci na zcela nekritickou legitimizaci totalitního režimu Komunistické strany Číny částí české politické reprezentace, a zároveň vyjadřuje solidaritu se všemi čínskými politickými vězni a disidenty a protest proti zatýkání, mučení a zabíjeni procedurou násilného odběru orgánů členů hnutí Falun Gong,“ uvádí k instalaci kurátoři Moving Station.

Bálková se kromě výtvarného umění profiluje též jako fotografka. Ve své práci spojuje klasické prostředky malby a fotografie s novými médii. Různými vyjadřovacími prostředky zachycuje zejména prožívání a proměny lidské identity, často s akcentovanou ženskou zkušeností. Sjednocujícím přístupem tvorby Barbory Bálkové je absurdní humor, parodie a specifická magičnost divadelní estetiky.

3

4

Foto: Vše Moving Station