Frusack_image (2)

Doktorky v designu: rozhodnutí neskončit kvůli zdánlivě neřešitelnému nás posunulo

Je jim teprve 25 let, a přestože studují medicínu, daří se jim v designu. Společně navrhly speciální sáčky, které mají nahradit všudypřítomné igelitové pytlíky. Hana Němcová a Tereza Dvořáková nazvaly svůj sáček Frusack a již mají našlápnuto stát se úspěšnými podnikatelkami. Před několika dny zahájily pilotní kampaň na participačním serveru Hithit.cz a spustily lavinu zájmu. A úspěch očekávají i v zahraničí. Jak samy zdůrazňují, jejich cílem bude určitě Skandinávie, Německo nebo Velká Británie, kde minulý rok všechny plastové sáčky již zpoplatnili. Tam totiž dává Frusack ekonomický smysl i z pohledu uživatele. Nicméně do budoucna je potenciál i v celé EU a to díky legislativě, které vešla v platnost na podzim 2015. Do konce roku 2025 musí všechny státy snížit průměrnou spotřebu jednorázových plastových tašek na 40 kusů/osobu/rok. V ČR je dle odhadů aktuálně spotřeba někde mezi 300 až 460 kusy na osobu za rok. Našich pět otázek jsme ale nesměřovali jen na ekologii a podnikatelské záměry.

Frusack se odkazuje k sáčkům na ovoce, tedy předpokládám k těm malým mikrotenovým. Přemýšlely jste i o náhradě klasických igelitek?

Založili jsme společnost Infiberry, s.r.o. a dlouhodobě se chceme zaměřovat na ekologická řešení pro nákup a skladování potravin. Frusack je takovým pilotním projektem. Do budoucna tedy přijdou i alternativy k igelitkám nebo třeba bedýnky a nádoby na uchovávání potravin.

Frusack (3)

Frusack_image (6)

Na Hithitu jste překročily požadovanou částku. Co to pro vás znamená, co se bude dít dále?

Jsme momentálně v polovině kampaně a již jsme přesáhly částku 400 tisíc. Jsme z toho asi pořád v šoku a nesmírně nás těší, že produkt a celé téma, na které chceme upozornit, zaujalo tolik lidí. Znamená to, že náhrada mikrotenových sáčků by se mohla uchytit stejně, jako třeba právě znovupoužitelné alternativy k igelitkám. Nikdo by ještě před pár lety neřekl, že je někdo bude ochoten dobrovolně používat. I díky nim se spotřeba velkých igelitek výrazně snížila. Pokud se Frusack uchytí, znamená to pro nás velkou zodpovědnost a hodně práce na dalším vývoji produktu. Na Hithitu vybíráme na rozjezd sériové výroby. Peníze z kampaně se u nás tedy dlouho neohřejí a poputují rovnou právě na tento účel a na přípravu pro vstup na zahraniční trh.

Kromě projektu Frusack, věnujete se i jinak ekologii?

Jako společnost se dlouhodobě chceme tématu ekologie věnovat, právě se zaměřením na redukci jednorázového odpadu. V osobním životě se snažíme žít eko, třídíme odpad, snažíme se vyhýbat jednorázovým obalům a hlídáme si, kde a jaké potraviny nakupujeme s ohledem na jejich původ. Stejně tak je to třeba i s nákupem oblečení. Nedávno jsme to počítaly a tak 80 procent našich šatníků pochází ze secondhandu. Chceme se ale zapojit i do dalších aktivit a navázat bližší spolupráci s dalšími projekty nebo neziskovkami, které se snaží v tomto ohledu o změnu, protože problematika udržitelnosti sahá daleko za spotřebu mikrotenových sáčků.

Obě studujete medicínu, budete se věnovat oboru i nadále, nebo je možné, že po dosavadním úspěchu s Frusackem se z vás stanou podnikatelky?

Podnikatelská sféra nás obě láká a to, co děláme teď, nás skutečně těší a naplňuje. Medicína je ale krásný obor a určitě na ni nechceme zanevřít. Tereza má před sebou navíc poslední státnici, takže k titulu jí chybí několik měsíců. I já bych školu ráda dokončila, i když mám před sebou další dva roky a navíc k tomu ještě malé dítě. Otázkou tedy je, jak dlouho bude možné vše naráz zvládat a zřejmě si budu muset vybrat, kterou cestou se dát.

Frusack_image (7)

Frusack (1)

Design a nové materiály nejsou vaše primární obory. Nicméně na projektu pracujete delší dobu. Můžete prozradit, co vás ten projekt naučil a co vám dal, nebo jak vás posunul?

Vzhledem k tomu, že jsme i mimo firmu obě časově dost vytížené, jsme se naučily efektivně využívat každou minutu času a lépe plánovat. Celé je to náročné i po psychické stránce, takže jsme si musely udělat tak trochu pořádek v osobních věcech a zamyslet se nad tím, co v životě skutečně chceme. Paradoxně tak vzniklo mnohem více prostoru pro naše blízké a rodinu. Kdyby nebylo jejich podpory, nedotáhneme to až sem. Staráme se víc i o sebe. Mnohem větší relax je, jít si zaběhat nebo zacvičit, než prosedět hodinu u seriálu, což se na nás odráží víc než pozitivně a drží nás to v chodu.

Narazily jsme v průběhu práce na Frusacku na spousty problémů, které se zdály být neřešitelné, a jednodušší by bylo prostě skončit. To jsme ale nikdy neudělaly a to že jsme to zvládly, nás jen posunulo dál a namotivovalo do další práce. I to je pro nás taková lekce do života. Úspěch se často nepromíjí, když si ale sami zkusíte, co všechno za třeba jednoduše vypadajícím projektem stojí, začnete si víc vážit všeho kolem sebe. Zatím jsme na začátku a o úspěchu se ještě ani z daleka nedá mluvit. Budeme ale i dál dělat vše pro to, aby Frusack neskončil jen jako výkřik. Když se v životě rozhodnete překročit rámec toho, co se od vás očekává, přinese vám to něco zpátky, i kdyby to měl být jen dobrý pocit. My jsme ten vlastní rámec překročily právě s Frusackem a jsme teď spokojenější, než kdy jindy. Chceme, aby stejnou radost přinášel i každému, kdo si ho koupí a bude ho používat.


Frucask je vyráběn z kompostovatelného plastu. Co to znamená?

Frusack se vyrábí z PLA (polymléčné kyseliny) tkaniny o vysoké hustotě. PLA je nejvíce rozšířeným kompostovatelným bioplastem, který sám o sobě není v dnešní době už žádným unikátem. My z ní ale vyrábíme 50 mikronů tenké vlákno a to je z hlediska vývoje velmi náročný proces. Technologicky zvládá tento postup pouze jedna společnost na světě sídlící v Evropě a s tou se nám podařilo navázat spolupráci. PLA je rostlinného původu, nejčastěji se jedná o kukuřičný škrob. Z něj se přes glukózu získává polymléčná kyselina, která se za ideálních podmínek rozkládá na vodu a oxid uhličitý. PLA má stejné vlastnosti jako konvenční plasty s tím rozdílem, že je citlivá na vysoké teploty nad 50 stupňů Celsia. Nejlepší je sáček vyhodit do hnědé popelnice na bioodpad. Odtud je vše sváženo do průmyslových kompostáren. Doba rozkladu PLA záleží hlavně na tloušťce stěny produktu. Frusack by se měl rozložit za několik týdnů. Frusack by se mohl rozložit i na domácím kompostu. Zde ale záleží na jeho kvalitě a na tom, aby v jádru kompostu byla dlouhodobě vysoká teplota.

Frusack (2)

Foto: Vše Frusack