_thumb_green_cast_kengo_kuma_associates_japan_2011_5_580x435

Domy nemají být metaforou betonu, ale oblečení, říká slavný architekt Kuma

Pryč od beton a těžkých krabic k lehkosti a krajce. Tak by měla podle Kengo Gumy vypadat moderní architektura. Slavný architekt přijel do Prahy zahájit jemu věnovanou výstavu. Podle něj by se ke stavbám mělo přistupovat jako ke krajce. Architekturu přirovnal ke tkaní a tak se také jmenuje jeho výstava v galerii Jaroslava Fragnera, která je připravena do 20. listopadu.

„Architekturu plánujeme pozvednout z ‚krabicové‘ formy v cosi ‚tkaného‘. Dvacáté století bylo érou betonu, který transformoval budovy do krabic a uvěznil lidi v těžkých a tmavých prostorech. Náš přístup je metaforou k oblečení. Můžeme tak obnovit šťastný vztah mezi lidskými těly a budovami. Česká republika je známá krásnými krajkami, proto je pro nás obzvláště významné, že naši výstavu o ‚tkaní‘ můžeme uspořádat právě v této zemi,“ prohlásil japonský architekt.

_thumb_dsc_0515

_thumb_green_cast_02

_thumb_bcead1022279827b973aa004c6c0ad82

_thumb_aa6795de5c440d3c3a12006220567037

Kengo Kuma je celosvětově uznávaný japonský architekt, který má pobočky jak v Tokiu a Paříži. Mezi jeho nejznámější díla patří například Muzeum dřevěného mostu Yusuhara, Water/Glass, Stage in Forest, Asakusa, Výzkumné centrum v Muzeu Prostho GC, Sunny Hills Japan, lázně Ginzan ‚Shirogane-yu‘, restaurace Sake No Hana, Green Cast nebo Toyoma Center for Performance Arts. Mezi současné práce patří Kabukiza, Besancon Arts and Culture Center a FRAC v Marseilles.

Po loňských problémech s národním stadionem, který v Tokiu měl stát pro letní olympijské hry v roce 2020 podle návrhu Zahy Hadid, by se úkolu měl ujmout právě Kengo Kuma.

Výstavu ukazuje Kumovy projekty a modely zejména plánované v Evropě.

_thumb_898_skin_17_big

_thumb_004

_thumb_arch2o_new_wing_national_history_museum_2

_thumb_dezeen_asakusa_culture_tourist_information_center_by_kengo_kuma_associates_2

_thumb_dezeen_starbucks_coffee_at_dazaifu_dazaifu_tenman_g___by_kengo_kuma_and_associates_7

_thumb_kayanoya_kengo_kuma_and_associates_3

_thumb_kengo_kuma___associates_museum_of_the_human_body_montpellier_8

_thumb_kengo_kuma_tokyo_stadium_2

Foto: Vše Galerie Jaroslava Fragnera/archiv Kengo Kuma