TomášPospěch-Šumperák-38r_DSC8159 (2)

Fenomén Šumperák: Působí subtilně a elegantně, kafe na zahradu si však nevezmete

Šumperák je fenoménem českých vesnic a měst. Na konci šedesátých let se stal symbolem moderní architektury a taky vzorem kutilství. Legendární dům, který správně nese označení „V“, navrhl projektant Josef Vaněk. Původem zedník navrhl plány tak, aby si dům mohl postavit téměř každý svépomocí. Stal se natolik populární, že dodnes se přesně neví, kolik jich v Česku stojí. Odhady hovoří o téměř pěti tisících, ale pravděpodobně je konečné číslo mnohem vyšší. Fotograf a historik umění Tomáš Pospěch jich nafotil pět stovek a připravil z nich stejnojmennou knihu – prostě a jednoduše Šumperák. Jak přiznává, kolem domu je mnoho legend a jistých klišé, které se však nepotvrdily. Jako například to, že dům si stavěli především komunisté. Podle něj jsou majitelé domů rozliční. Spojuje je jen fakt, že svého času chtěli něco jiného a moderního.

Co se stylu týče, šumperák navazuje na meziválečný funkcionalismus a bruselský styl. Rovněž využívá princip Raumplanu, tedy propojení kuchyně, jídelny s obývacím pokojem a ložnicí. Jenže v mnoha ohledech dům zaostává. Obytná část je v prvním patře, přízemí je předurčeno jako technická část s garáží. Pokud si nahoře v kuchyni uvaříte kafe, cestou na zahradu se musíte prokličkovat schodištěm a několika místnostmi. Také výrazná lodžie je spíše na okrasu. Její délka dává pocit jedinečnosti a velkého prostoru, šíře je však natolik nedostatečná, že téměř znemožňuje praktické využití.

Tomas Pospech

Jaký je tedy příběh ikonického domu a jeho obyvatel? I Tomášovi Pospěchovi jsme položili pět otázek.

Víte, který ze šumperáků byl postaven jako poslední a liší se nějak výrazněji od toho prvního či jednoho z prvních?

Jeden z posledních šumperáků jsem objevil nedaleko Vlašimi, začali jej stavět teprve v roce 1986. Už to je u tohoto domu jedinečné – zatímco první realizace domu byla stavěna od jara 1966, další domy vznikaly dokonce dvacet let později. Jeden z hlavních motivů, které mne vedly k fotografování a následné knize, bylo to, že jsem chtěl sledovat, jak různí lidé interpretují víceméně stejný výchozí plán. Jak si tu skladbu zahrají. V osmdesátých letech už vznikaly často dvojgenerační varianty a bez pěti perforací po stranách lodžie.

Dům získal lidové označení díky tomu, že byl postaven pro ředitele šumperské nemocnice. Stojí ještě? Jestli ano, v jakém je stavu?

Také v tomto ohledu jsme opravili některé mýty. Pro rodinný dům typu V se zažil název šumperák nebo také šumperáček nejspíš proto, že projektant pocházel z Šumperku a první domy byly postaveny v okolí a později i ve městě. Asi třetí nebo čtvrtý dům si nechal postavit v Šumperku lékař Arno Všetečka, který byl ale ředitelem polikliniky.

TomášPospěch-Šumperák-55m_DSC8456

Foto: vše Tomáš Pospěch

TomášPospěch-Šumperák-18c_DSC0778

Tušíte, jaká byla hodnota toho domu na začátku sedmdesátých let?

Když jej pan Vaněk navrhnul, měly se náklady na jeho výstavbu pohybovat okolo sta tisíc. Někteří stavebníci mi ukazovali, že si vedli sešit a náklady na dům dosáhly pouze 85 tisíc, další jej odkupovali od družstva na bezúročnou půjčku a museli zaplatit 140 tisíc. Záleželo samozřejmě na tom, co všechno dokázali obstarat zdarma, zda museli dávat úplatky a nebo i na šikovnosti – co si vše dokázali sami udělat a kolikrát museli platit řemeslníky. Na samém konci šedesátých let pak vzrostly ceny stavebního materiálu a náklady na dům tedy narostly.

V průběhu let si majitelé původní plány trochu přizpůsobili. Který z navštívených domů vás nejvíce zaujal?

Jakékoliv úpravy plánů byly vždy víceméně na škodu původního vzhledu a eleganci stavby. Opakovaně mne překvapovalo, že ten dům, pokud se jej podařilo postavit na dobrý terén a dodržet navržené proporce a detaily, už z dálky působí neobyčejně subtilně a docela elegantně. Většina realizací je ale poznamenána okolnostmi výstavby nebo dalšími improvizovanými úpravami. Domy tak v sobě dobře zachytily, jak běžní uživatelé uvažují o architektuře a co očekávají od svého bydlení.

Kromě fotografování se zabýváte uměním a architekturou. Myslíte, že by tento typ domu či v případné modifikaci mohl být populární i dnes? A proč?

Dnes je už výrazně jiná doba, máme jiné potřeby a jiné nároky na zateplení. Máme možnost získat řadu netradičních stavebních materiálů, můžeme se obrátit na zajímavé architekty. Přesto mnoho lidí láká postavit si stejný dům, jaký má někdo jiný. Chtějí žít v typu, v sérii.

TomášPospěch-Šumperák-37k_DSC3463

TomášPospěch-Šumperák-76a_DSC0226

TomášPospěch-Šumperák-72e_DSC9834

TomášPospěch-Šumperák-68v_DSC3381

TomášPospěch-Šumperák-96tL_DSC9363

TomášPospěch-Šumperák-27d_DSC4150