zidle

Hned po škole uspěli s výstavním pavilonem, teď navrhují vily po celém světě

Vila s bazénem může patřit mezi jednoduchá přání a tužby po úspěchu a bohatství. Co však taková vila znamená a jaká má kritéria? Podle architektů jde o vrcholný typ soukromého bydlení. Vily ve dvacátém století vily přispívaly značnou měrou k vývoji moderní architektury. A podle odborníků dvě z pěti nejdůležitějších vil minulého století stojí na českém území – vila Tugendhat v Brně a Müllerova vila v Praze. Z posledních let by stála za zmínku i vila, jež sloužila jako pavilon České republiky na světové výstavě Expo v Miláně. Ta získala za svou architekturu bronzovou medaili.

Navrhli ji architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof a zásadně ovlivnila jejich práci. Právě na vily dostávají zakázky z celého světa – od Olomouce až po Švýcarsko či Chile. Mezi úctyhodné stavby patří i showroom nábytkářské společnosti MY Dva, jejíž fasáda je udělána z židlí. Chytrý nápad navíc ušetřil firmě značné peníze, protože klasické řešení fasády vyšlo několikanásobně dráž. Podle jejcih návrhu také vzniká celá nová čtvrť Waltrovka v Praze. Ondřeji Chybíkovi a Michalovi Krištofovi jsme položili rovněž pět otázek.

chybikkristof-architects-urban-designersexpo_prpckg_cz59

Český pavilon na Expo

chybikkristof-architects-urban-designersexpo_prpckg_cz58

chybikkristof-architects-urban-designersexpo_prpckg_cz60

 

S jakou nejnáročnější či nejzvláštnější podmínkou či představou klienta jste se setkali?

MK: Dnes jsou klienti poměrně vzdělaní. Už nemusíme vysvětlovat pojmy jako pohledový beton. Na druhou stranu máme zkušenost, že většina klientů jsou konzervativní lidé a je poměrně těžké se pouštět do experimentů. Takže otázka by mohla znít právě naopak. S čím nejzvláštnějším jste ke klientovi přišli a on nakonec souhlasil.

OCH: Asi dobrým příkladem je fasáda ze židlí showroomu pro společnost MY Dva, která vyrábí nábytek. Objekt mají pronajatý na několik let, proto investice do rekonstrukce nesměla být vysoká. Hledali jsme nejlevnější způsob opláštění domu a všechna systémová řešení byla 2000 korun na metr a víc. Potom nás napadl trik s židlemi. Oni jsou schopni jeden sedák vyrobit v řádech desetikorun, běžný metr fasády opláštěné židlemi nakonec stál 350 korun. Vzhled domu je tedy tvořen výrobkem, který společnost prodává. Navíc je to skvělá reklama, protože takový showroom na světě není.

chybikkristof-architects-urban-designers_vila-svycarsko1

Vila Švýcarsko

chybikkristof-architects-urban-designers_vila-bratislava1

Vila Bratislava

chybikkristof-architects-urban-designers_vila-bratislava2

Vila Bratislava

Co podle vás dělá domov domovem?

OCH: Domov je místo, kde dobře fungují vztahy mezi členy rodiny. Architekti jsou zde proto, aby navrhli prostor, který umožňuje interakci i soukromí, velkorysost i praktičnost.

Kde a jak bydlíte vy sami?

MK: 2 plus jedna v širším centru Brna, ale co se nám narodila dcera, uvažujeme o založení malé Baugruppe a stavbě vlastního domu, bytu.

OCH: Já v rodinném domě po prarodičích. V posledním rozhovoru jsem říkal, že mám již dvacátou variantu studie přestavby. Dnes jsem na čísle padesát dva. Asi to někomu zadám…

chybikkristof-architects-urban-designers_vila-olomouc2

Vila Olomouc

chybikkristof-architects-urban-designers_vila-olomouc1

Vila Olomouc

Jen pro představu, kolik stojí práce architekta? Za kolik byste mi navrhl vlastí dům či právě nějakou vilu?

OCH: Obecně platí, ze kompletní projekt je 10-15 % z celkové ceny domu.

Pokud tedy budu chtít originální bydlení, ale za „nízký“ rozpočet, je to vůbec možné? Může mi architekt pomoci? Nebo je to omyl a musím se smířit s katalogovým bydlením, kterých je všude spousty?

MK: S menším rozpočtem je určitě možné si pořídit i něco jiného než jen katalogový dům. Architekturou pro bydlení nejsou myšleny pouze vily. Architekt dokáže vymyslet řešení, které ve výsledku ušetří spoustu peněz a má maximální efekt. Tak, jak se nám to podařilo na projektu showroomu s fasádou z židlí, podobně se dá pracovat i s rodinným bydlením. Nejde o zlaté kliky, ale o chytrost přístupu.

chybikkristof-architects-urban-designers_vila-chile1

Vila Chile

Fotografie na celou stránku

Vila Chile

Foto: všechny vily Chybik+Kristof Architects & Urban Designers

chybikkristof-architects-urban-designers_portrait_foto_ondrej-sury9

Ondřej Chybíka a Michal Krištof Foto: Ondřej Surý

Co je vila?

Jak připomněl Michal Kryštof, termín vila vznikl v období římského impéria jako označení pro letní sídlo, které bylo symbolem bohatství, byla to takzvaná villa suburbana, předměstská vila. Jednou jsem někde četl, že vila by měla mít 7x větší plochu nezastaveného pozemku vůči zastavené ploše, aby mohla mít svou vlastní adekvátní zahradu. Existuje však i typ domu villa urbana neboli městská vila, která má menší pozemek. Dnes se jedná především o vrcholný druh privátního bydlení. Většinou jde o samostatně stojící objekt na rozsáhlém pozemku s bohatým rozvrhem jak vnitřní dispozice, tak i mimořádným venkovním vzhledem.