IMG_0584

Kouzelné proměny: jak udělat z krabice odpadkový koš? Prozradí výstava obalů

Zmuchlat a vyhodit. Většina obalů skončí rychle v koši. Ty chytré se naopak mohou v samotný koš proměnit. I obyčejný obal může mít chytré zpracování a multifunkční využití. Právě chytré nápady propojující funkci a design se snaží najít soutěž Young Package, která má aktuálně výstavu nejlepších prací v Praze.

Představena je do 9. září v galerii CZECHDESIGN. Mezi nejzajímavější návrhy patří například obal z impregnované papírové hmoty. Tašku, která se změní v obal na knihu, nebo čokoláda zabalená do mapy. Vítězem soutěže byla pak krabice na pizzu, kterou lze posléze složit v papírový odpadkový koš.

IMG_0581

IMG_0579

IMG_0574

„Sekundární funkce obalu je naprosto přirozená, transformace obalu na odpadkový koš je velmi snadná. Oproti ostatním obalům tento jasně vyniká. Nejedná se pouze o vizi nebo nápad, ale o zcela hotovou věc,“ popisuje obal předseda poroty soutěže obalový designér Jan Činčera.

Jak výstava prozrazuje, tématem letošního ročníku soutěže byl PACKAGE UNLIMITED, tedy snaha o neomezené možnosti obalu s přesahem do ekologie: „V Model Obaly se dlouhodobě zabýváme ekologickou stránkou obalů, a proto je vyrábíme z recyklovaných materiálů a obnovitelných surovin. Recyklace je ale jen jedna z možností jak odpovědně vyrábět obaly. Dalším způsobem je vytvářet obaly, které po použití neskončí v koši a mají další funkci, to je smysl 21. ročníku naší soutěže,“ vysvětluje Radovan Wicha, marketingový ředitel společnosti Model Obaly, která soutěž vyhlašuje od roku 1996.

Do soutěže, kterou sdružení CZECHDESIGN organizuje již od roku 2009, se letos přihlásilo přes 700 studentů a designérů ze 43 zemí světa. Na předních příčkách se umístili Češi.

_MG_0565

IMG_0570

IMG_0571

IMG_0582

FOTO: vše CZECHDESIGN