panenka_na_harleyi2

Kouzlo Vánoc s nádechem retro, ozdoby z dutých perliček jsou český unikát

Dříve byly oblíbením platidlem natolik lukrativním, že se za něj dala pořídit i slonovina. Řeč je o dutých foukaných perličkách. V jejich výrobě jsou Češi mistři. Dokonce takoví, že kdysi do tuzemska jezdili Japonci, aby se skleněnými perličkami naučili pracovat. Dodnes se u nás drží ruční výroba perliček a z nich následná produkce vánočních ozdob.  Konkrétně jde o malou obec Poniklá, která svůj prim v rámci ČR a možná i v Evropě drží.

„Jsme jediní, kdo vyrábí ozdoby z foukaných skleněných dutých perlí,“ chlubí se Marke Kulhavý ze společnosti Rautis s tím, že v současnosti zpracovává turnovské muzeum žádost za Českou republiku do nehmotného dědictví lidstva UNESCO o zapsání tradiční výroby vánočních ozdob z dutých skleněných perlí.

foukani_orez

stribreni1

barevna_smaceni2

rez3

malovani1

Výroba v Poniklé má dlouholetou tradici, která sahá až do poloviny 19. století. V té době byly perličky využity na bižuterii. „První firma přímo na výrobu dutých perliček a později i z nich vyráběných vánočních ozdob byla v Poniklé založena roku 1902 faktorem Hornou a v jejích původních prostorách sídlí naše firma dodnes,“ upozorňuje firma Rautis.

Největší rozmachu a slávy zažily ozdoby ze skleněných perliček ve 20. a 30. letech minulého století a to až do té doby, než zasáhla hospodářská krize. Následná druhá světová válka a znárodnění výrobu ozdob upozadilo. Horší byla i kvalita. „Mezi lety 1948 a 1989 probíhala výroba perlí a ozdob pod hlavičkou státních podniků – Skleněná bižuterie a Železnobrodské sklo. V tuto dobu se také výrazně změnil styl ozdob – na ozdobách byla často jen skleněná foukaná hlavička a zbytek byl buď z fólie nebo z umělé hmoty,“ vysvětluje firma.

barevna_digestor

barevna_modelina2

rez_naradi

montaz_kvet2

malirna_sovy

V devadesátých letech se z původního podniku vyčlenila právě výroba perliček a ozdob, která se v Poniklé drží dodnes. Firma Rautis se může pochlubit, že má 6 domácích foukačů, 2 montážníky a 2 řezáče. Pokochat se ruční výrobou je také možné osobně, firma organizuje prohlídky výroby.

Zajímavosti o dutých perličkách:

  • V 17. a 18. století se perličky používaly jako oblíbené „platidlo“ na guinejském pobřeží, dala se za ně získat například slonovina.
  • Výrobu skleněných foukaných perlí popisují francouzští osvícenci Diderot a d´Alembert ve své Encyklopedii.
  • Výroba dutých perlí byla na začátku 20. století tak lukrativním oborem, že se v roce 1912 vypravilo do Jablonce nad Nisou deset Japonců s úkolem okopírovat technologii výroby. Perle se poté v Japonsku skutečně začaly vyrábět a pro české výrobce byly těžkou konkurencí.
  • Perličky jsou dodnes součástí krojů nejen z České republiky, ale i z Německa.

Zdroj: Rautis.cz

santove

sada-miminka

vyloha_pohadka2

obchod

7320_16

7013_16

2723_36

2090_23

6963_21

Foro: vše Rautis