Maria Koshenkova_foto Miroslav Vojtechovsky

Křehké umění, světové špičky oboru prodají svůj Skleněný poklad

Sklářští mistři  a respektovaní umělci z celého světa budou mít v tuzemsku unikátní výstavu. Symbolicky ponese jméno Skleněný poklad, který si budou moci zájemci pořídit domů. Jednotlivé předměty budou totiž k dostání během aukce. Těšit se tak můžete například na práci Martina Janeckého, který si prestiž a renomé vybudoval zejména v zahraničí svými úchvatnými skleněnými plastikami lidí.

Že nejde o akci ledajakou svědčí i fakt, že veškeré předměty byly vyrobeny v sázavské peci. Konkrétně v Huti František, která se může pyšnit tím, že je unikátní technickou památkou zapsanou na seznam kulturního dědictví ČR. Poslední dva roky se na místě, které nechal roku 1882 vybudovat Josef Kavalier, pravidelně schází sklářští výtvarníci, aby pracovali na onom Skleněném pokladu.

Vicky Higginson_foto Miroslav Vojtechovsky

Tomas Kamenec_foto Miroslav Vojtechovsky

„Historicky první Skleněný poklad vznikl v červenci 2014 pod rukama amerického skláře Janusze Pozniaka v nově zapálené pánvové peci František. Během dvoutýdenního kurzu Foukání skla, který zde vedl, vytvořil dílo Geometrický pár a daroval ho Centru sklářského umění. Tímto gestem započal novou tradici. Skleněný poklad se ještě téhož roku rozšířil o díla z rukou českých sklářských špiček. Martin Janecký během prosincové demonstrace benátských technik pro veřejnost vytvořil sérii číší a Jiří Šuhájek to v huti František přímo roztočil. Vlivem odstředivé síly a rozfoukáním skleněných nálepů se zrodil Křišťálový pták,“ přiblížili organizátoři výstavy.

Ta se uskuteční od 29. září na Novoměstské radnici v Praze. Závěrečný den expozice, tedy 13. října, proběhne zároveň aukce vystavených předmětů. Co bude dále k vidění?

Pozvání do hutě přijal mimo jiné i sklář Ondřej Strnadel, jehož tvorba je charakteristická minimálním až puristickým tvaroslovím s velkým citem pro detail. Což přímo dokazují jeho ručně foukané talíře. Naopak americký sklář Rob Stern je ve své tvorbě více hravý a skládá svou vázu z jednotlivých ručně tvarovaných skleněných fragmentů ve tvaru listu. Autorský rukopis se nedá odepřít ani skláři Jiřímu Pačinkovi, který v huti František vytvořil skleněnou bustu Ďábla.

Rob Stern__foto Miroslav Vojtechovsky

Ondrej Novotny2_foto Miroslav Vojtechovsky

Termín výstavy: 29. 9. – 13. 10. 2016

Místo konání výstavy: historický Mázhauz Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23,  Praha 2

Otevírací doba: út – ne 10:00 – 18:00, vstup zdarma přes nádvoří 

Termín aukce: 13. 10. 2016 od 19:00 hodin

Místo konání aukce: Velký sál Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23,  Praha 2

Vstupné na aukci: s pozvánkou vstup volný, pro veřejnost 50 Kč

Martin Janecky_foto Miroslav Vojtechovsky

Lukas Novak_foto Miroslav Vojtechovsky

Jiri Pacinek_foto Miroslav Vojtechovsky

Foto: Vše Miroslav Vojtěchovský