IMG_20160805_104320

Kunst Kommando v akci, profesionální prudiči v galeriích

Většinou nenápadně postávají v rohu, pokud je to možný a kyčelní náhrady jim nevržou, šoupou se z místnosti do místnosti téměř neslyšně. Úsměvy většinou nehází, to jim vrásčitá tvář nedovolí. Pokud nejsou přespříliš líné či ospalé, jsou naopak šíleně agilní. A téměř každá instituce nějaké má.

O kom je řeč? O vysloužilých ruštinářkách bránící opravdovým kulturním zážitkům. Jsou jak Kunst Kommando. Tváří se, že tu jsou na obranu umění. Neváhají vás seřvat, otrávit a okamžitě zprudit. Ano, nejčastěji obtěžují halasným „tady se nesmí fotit!!!“ (kdyby měla hůl, tak vás nejspíš přetáhne, nebo profackuje či podrazí nohy), protože tu mazanici na zdi byste si doma jinak nejspíš okopčili a to by pak mohla být svatokrádež.

Nevím, proč tomu tak je, ale minimálně v Praze jsou jak nákaza. Jsou všude, vybafnou na vás na tradičních místech (rozuměj historicky nejznámějších institucích, která kralují především tím, že se tam vystavuje nuda), ale mnohdy i v cool galeriích. Někdy stačí vkročit a dostanete symbolickou facku: „Jak to že to nevíte? Vstupenky se prodávají přece u jinýho vchodu“.

Nedej bože, když dostanete zprda za to, že jste si nedali věci do šatny. A nepřejte si vědět, co by se stalo, kdybyste takovouto kulturní potížistku zdržovali přes čas. Skřehotavě protažené „pojďte si pro věci, už budeme zavírat“, by vám rozhodně nenechalo v klidu spát. Z takto příjemné šatnářky se rychle může stát taková noční můra, že by se o tom hollywoodským producentům mohlo jen zdát.

Ano, někdy je těžké si kulturu vychutnat, pokud máte v zádech bývalou „paničelku“ s trvalou. Takže bacha na ně. Kunst Kommando už zase někde číhá, aby si vychutnulo nic netušící návštěvníky.