V1079-d9

Místo lázní chce Praha zlaté vejce pro Slovanskou epopej

Oválná galerie ve zlatavém provedení v centru Prahy by se mohla stát místem k vystavení Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Nová galerie s trochou nadsázky připomínající zlaté vejce by se podle radních měla postavit na konci revoluční ulice – v místě, kde až do nacistické okupace stály Eliščiny lázně. Návrh galerie, jejíž stavba by vyšla dle odhadů na 184 miliónů korun, má na svědomí architekt Petr Malinský.

Inspiroval se přitom slovanskou mytologií, Sluncem a zářícími objekty, ale i obdobnými stavbami po celém světě, nesoucími tzv. Fullerovu kopuli. „Naším cílem bylo vytvořit dynamickou stavbu, která se vznáší nad zemí i Vltavou a navazuje na slovanskou mytologii o vzniku světa,“ popsal Petr Malinský, který navrhl válcovou stavbu s pláštěm ze skleněných panelů.

Vnitřek hlavní části pavilonu tvoří velký černý kruhový prostor, který by byl pro potřeby umístění velkých Muchových pláten rozdělen na „třináctistěn“. Petr Malinský podle svých slov vytvořil vnitřní podobu pavilonu jako poctu českému malíři a autoru Maroldova panoramatu Bitvy u Lipan Luďku Maroldovi.  Důležitou součástí pavilonu je jeho podzemí, které nabízí velký prostor pro administrativní zázemí, dílnu, knihovnu, kavárnu, multimediální místnost a další kulturní a výstavní aktivity.

Tento projekt má být součástí revitalizace Revoluční ulice. Radní si totiž uvědomují, že zejména turisté v dané lokalitě nejčastěji končí na náměstí Republiky a již nepokračují dále. To by právě podobný projekt mohl změnit. Navíc jak radnice připomíná, poslední moderní stavbou, která by ve velkém lákala turisty, je Tančící dům, který byl postaven v letech 1994 až 1996.

Městská část Praha 1 a Hospodářská komora Praha 1 jsou tedy připraveny k diskusi nad návrhem pavilonu Slovanské epopeje. Zároveň jsou připraveny i na to, že veřejnost i vedení hlavního města sice projekt ocení, ale Muchova plátna budou nakonec umístěna jinde. „Náš projekt nevznikl ve smyslu ´buď Slovanská epopej, nebo nic´. I kdyby tedy došlo k tomu, že nebude vůle využít pavilon pro tento významný výtvarný soubor, budeme určitě pokračovat s cílem vytvořit na konci Revoluční ulice reprezentativní kulturní centrum,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

V1078-d9

V1081-d9

V1080-d9

Foto: vše www.neovisual.cz