KIV7052

Mládí na vesnici doporučuju všem, říká Vendula Chalánková

Vendula Chalánková se stala jistým zjevením tuzemské umělecké scény. V dobrém slova smyslu. Je stydlivá a plachá, je těžké ji rozpovídat, zkrátka introvertní jedinec se vším všudy. Přesto dokáže svým charisma a upřímností upoutat davy. Její vystoupení na TEDx či nejrůznějších Pecha Kucha po celé republice byly fenoménem sociálních sítí. Své si užila i populární moderátorka Adéla Banášová, která se snažila umělkyni rozhovořit. Jenže za Vendulu a její smysl pro humor nejvíce mluví její práce. Ať už jde o koláže v podobě komiksových stripů, brože a ibalginové náušnice pojmenované jako Zvrhlý vkus, vyšívané SMS či jednoduchou geometrii v obrazech zachycujících věci denní potřeby a spotřeby (vyslechnout si, jak Vendula mluví o sérii obrazů domácích spotřebičů – lednice, mikrovlnka, plasma TV a další – které sama nevlastní, jsou zážitkem samo o sobě). Její humor je suchý, ale o to dráždivější. I jí jsme položili pět otázek.

Umělci asi nejčastěji dělají  sochy ze všech možných materiálů, nebo malují olejem po plátně, chtělo by se říci zjendodušeně. Jednou z tvých domén jsou koláže, tedy papír, proč?

Já bych tvorbu soch z různých materiálů ani malbu olejem na plátno nijak nesnižovala. Sama ráda dělám obojí. Koláže mě osobně baví z toho důvodu, že je to technika provázející mě již od školky, kdy k tvoření stačí nůžky, lepidlo a sada barevných papírů. Baví mě na tom ta jednoduchost, čistota a razance.

sms3

TOH5375fd_zvrhlyvkus

TOH5375fd_zvrhlyvkus

Tvůj humor je, jak se zdá nejen z tvých stripů hodně černý až nekompromisní, to nebývá pro plaché děvče z Moravy typické. Nebojí se tě muži?

Nebojí, protože jsem plaché děvče z Moravy.

Lze říci, že umělecký svět se nejvíce rozvíjí v Praze. Ty pracuješ v Brně, pocházíš z Troubek. Co ti mládí na vesnici dalo, popřípadě vzalo?

Umělecký svět se rozvíjí všude. Vůbec bych nepodceňovala Ostravu, Olomouc, Hodonín, Blansko, Frýdek Místek, Náchod, Třinec, Týn nad Vltavou, Brno, ani jiná města a vesnice. Tam všude nám kultura bují a to v ještě ryzejší a autentičtější podobě než v Praze. Města, která jsem zde vyjmenovala, jsou městy, kde v letošním roce chystám, nebo jsem měla výstavu. Co se týká mládí na vesnici, tak doporučuju všem.

Umělci často mívají své démony, které se pak snaží v práci zahnat, popřípadě vstřebat. Máš nějakého démona, nebo fóbii?

U principu, který popisuješ, se asi spíše jedná o arteterapii. Najít mého démona, nebo fóbii by byla otázka spíše pro odborníka. Momentálně své démony, obavy a strachy řeším s kamarády u kafe. Ale zveřejňovat bych je nechtěla, aby se nikdo nemohl inspirovat.

chalankova-vendula-playboy

Stáž-ve-Španělsku-2

sms2

Jak vypadá moment, kdy „je to tam“, tedy, že přišlo „kreativní flow“? Dokážeš ho popsat?

Onen okamžik ponoření do činnosti, kdy nevnímám sebe, ani své okolí mě momentálně provází při vystřihování barevných papírů. Z popsaných komponentů onoho duševního stavu na mě nejvíce sedí:

Intenzivní a soustředěná koncentrace na přítomný okamžik.
Ztráta pojmu o čase a subjektivní vnímání času.
Zkušenost z práce je vnitřně obohacující a mnohdy je zkušenost samoúčelná.
Pocit hlubokého zaujetí úkolem, aniž cítíme zvláštní námahu. Splynutí činnosti a vědomí, z mysli jsou vypuzeny běžné myšlenky.
Mizí starost o vlastní já. Člověk si neuvědomuje tělesné potřeby jako hlad nebo únavu. Stav „proudění“ přitom vede k růstu „já“.

V praxi to vypadá tak, že ráno začnu vystřihovat a večer zjistím, že mám hlad.
TOH5375fb_vkus
TOH5375ef_70vendula_chalankova_web_Galerie_Des
Domina-s-buldokem
TOH5375e2_IMG_3070

Foto: vendulachalankova.cz a Lukáš Jasanský