1. místo, kategorie SŠ, Young Package 2016, Adély Bláhové, GeoFood

Obal na pizzu, nebo odpadkový koš? Čech vyhrál s obalem

I relativně obyčejný obal může mít efektivní a zároveň multifunkční využití. Přesně tím se stal obal na pizzu, který lze složit na odpadkový koš. Navrhl jej český student a vyhrál s ním mezinárodní soutěž designérů.

Do soutěže zvané Mladý obal bylo přihlášeno více než 700 prací, které přišly od autorů z celkem 46 zemí světa.

Nejvyšší cenu ve vysokoškolské kategorii získal Matěj Peca. Jeho obal na pizzu s názvem „Pizza Box – Pizza Bin“ dokonale vystihuje zadání soutěže. „Sekundární funkce obalu je naprosto přirozená, transformace obalu na odpadkový koš je velmi snadná. Oproti ostatním obalům tento jasně vyniká. Nejedná se pouze o vizi nebo nápad, ale o zcela hotovou věc,“ popisuje obal předseda poroty soutěže obalový designér Jan Činčera.

2. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Marián Čižnár, Obalu na nože Opinel

2. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Marián Čižnár, Obalu na nože Opinel

3. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Veronika Janečková, Drink Water - Play with a Bottle

3. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Veronika Janečková, Drink Water – Play with a Bottle

 

Druhou příčku ve vysokoškolské kategorii obsadil Marián Čižnár z Fakulty umění na Ostravské univerzitě v Ostravě s Obalem na nože Opinel, který se promění ve stojan na nože. Na třetím místě se umístila Veronika Janečková, která navrhla obal Drink Water – Play with a Bottle z impregnované papírové hmoty. Obal funguje jako láhev, sekundární funkcí jsou hrací pálky pro stolní tenis, čímž se obal stává zábavným.

Ve středoškolské kategorii byly vybrány jako nejlepší práce obal na čokoládu, který slouží jako mapa. Zaujala i mouka, která je částečně zabalena do pečícího papíru, který tak lze rovnou využít. Na třetím místě se umístil hravý sáček, který lze vtipně nasadit na hlavu a člověk přitom neztratí orientaci v prostoru.

Výstavu nejlepších prací s názvem Young Package 2016: Package Unlimited navrhli designéři Jan Kloss a Matěj Činčera ze studia OKOLO. Nyní putuje na One Design Week do bulharského Plovdivu, následuje přesun zpět do centra Prahy, kde bude k vidění od 9. srpna do 9. září v Galerii Czechdesign.

2. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Valerie Kropáčová, Obal na mouku s dvojím využitím

2. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Valerie Kropáčová, Obal na mouku s dvojím využitím

1. místo, Model Obaly Prize, Young Package 2016, Matěj Peca, Pizza Box – Pizza Bin

1. místo, Model Obaly Prize, Young Package 2016, Matěj Peca, Pizza Box – Pizza Bin

Foto: 5x Young Package