rykr4

Od mouřenína k tragédii: příběh loga slavné české čokoládové tyčinky

Kvalitní reklama může kultivovat diváka i veřejný prostor. Právě díky víře v kultivovanost vizuálního stylu pomohl výtvarník Zdeněk Rykr pozdvihnout průměrnou čokoládu na produkt vyšší kategorie. Jeho estetika totiž dala obalům vyšší řád a reklamě nezaměnitelný styl.

V tomto konkrétním případě se bavíme o tolik známé čokoládově hvězdě Orion, tehdy známé jako Orion-Maršner. Tak jako Salvador Dalí nechal udělat logo známých lízátek Chupa Chups, Československo mělo svého času Rykla. To on vtiskl kdysi tradiční tuzemské značce ikonickou tvář. A nejen jí. Přestože byl svého času na vrcholu a ten dokonce přesahoval tuzemské hranice, po tragické události v roce 1940, jeho hvězda tak trochu pohasla.

rykr6

rykr5

To je jen jeden z důvodů, proč tuto nadějnou osobnost československé historie právě rozsáhlou výstavou připomíná Národní galerie ve Veletržním paláci. Rykr byl totiž především talentem, z dnešního hlediska téměř renesanční člověk. Maloval obrazy, vytvářel objekty, koláže, asambláže, divadelní scény, výtvarné plakáty a nebál se ani teoretizovat o divadle. Jeho rozsah byl obrovský, styl rovněž doširoka pojatý, byl ovlivněn kubismem i surrealismem a tu a tam si vyzkoušel i další výtvarné přístupy. Zván byl i na výstavy jak v zahraničí, tak tuzemské. Ve svém kolektivu jej vítaly z dnešního pohledu umělecká esa, jako například formace Tvrdošíjní (Josef Čapek, Václav Špála, Jan Zrzavý a další).

Právě celou šíři jeho práce se snaží uchopit Národní galerie. V ní vynikají především jednoduché a esteticky působivé obaly a to nejen na cukrovinky Orionu, které byly v zahraničí mnohokrát oceněné (Rykr je i autorem mouřenína na tyčince Kofila). Jeho reklamní plakáty osloví diváka i dnes. Například za dobové plakáty lákající na návštěvu Prahy by se hlavní město nemuselo stydět ani v dnešní době.

rykr3

rykr2

Co se stalo, že jeho hvězda natolik pohasla, proč dnes není širší veřejnosti příliš znám? Osud Zdeňka Rykla se naplnil tragicky. V Roce 1940 za tíživých okolností okupace Československa spáchal sebevraždu. Jeho život započala i ukončila železnice. Narodil se v Chotěboři na nádraží a svůj život ukončil skokem pod vlak na trati pod Barrandovem.

Veletržní palác: Zdeněk Rykr a továrna na čokoládu do 28. 8. 2016

rykr

rykr7

Foto: Vše Národní galerie