bordo3

Potemnělé sklepy střídá progresivní architektura, jak vypadají moderní vinařství?

Pavučiny a krápníčky visící ze stropu, orosené sudy a někdy i slabě plápolající světlo. Takový nejčastěji vypadá svět vinařů, kteří stáčejí své víno v potemnělých sklepích. Ale to se právě postupně mění. Degustovat víno a kochat se pohledem na vinici můžete i  v moderní architektuře. Mezi jejich tvůrce patří i slavná jména jako například francouzský designér Philippe Starck. Právě jedním z trendů současných vinařů je i budování progresivní architektury. Tu aktuálně mapuje výstava v brněnské Galerii Architektury.

Výstava, která je přístupná až do 2. září, představuje čtyři desítky zajímavých současných vinařství, které vznikly v posledních letech ve střední Evropě a propojují současnou architekturu s novými technologiemi výroby vína.

Weingut Preisinger, Rakousko © A & I photography

Weingut Preisinger, Rakousko © A & I photography

Hill - Leo Hillinger Winery © A & I photography

Hill – Leo Hillinger Winery © A & I photography

Vinofaktur Vogau, Rakousko © A & I photography

Vinofaktur Vogau, Rakousko © A & I photography

Vinaři investovali do nových výrobních technologií, ale také do architektury, která vyhovuje novému provozu a rovněž pamatuje na zákazníka. Architektura vinařství je zde prezentována jako kulturní i společenský fenomén, jako spojnice tradičního řemesla a současných technologií i progresivního designu.

Starckův počin na expozici obdivovat nemůžete. Jeho stavba totiž byla představena teprve na konci června. Stroze ale přitom ostře působící objekt byl postaven v Château Les Carmes Haut-Brion v oblasti Bordeaux. Architektonická výstava v Brně nicméně ukazuje zajímavé příklady z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa (Saska), Maďarska, Slovinska a severu Itálie (Jižních Tyrol).

bordo2

Foto: Philippe Starck 3x

bordo

Proč se vinaři pouští do moderních staveb právě nyní? „Největší rozmach ve výstavbě nových vinařství v regionu v současnosti zaznamenává především Rakousko, ale tento trend se začíná objevovat i v České republice a ostatních vinařských lokalitách Střední Evropy. Souvisí to s všeobecnou obrodou vinařství, ale také s celospolečenským doceněním architektury jako kulturního fenoménu. Čeští či moravští vinaři oslovují přední architekty a vedou s nimi dialog při projektování nových vinařských celků, které se stávají novými vizuálními ikonami vinařských lokalit,“ uvádí výstavu ředitel Galerie Architektury Gabriel Kurtis.

Cantina Tramin, Itálie © A & I photography

Cantina Tramin, Itálie © A & I photography

Bazaltbor-Badacsony kft., Maďarsko © A & I photography

Bazaltbor-Badacsony kft., Maďarsko © A & I photography

Kreinbacher Birtok, Maďarsko © A & I photography

Kreinbacher Birtok, Maďarsko © A & I photography