Gx_02

Retro návrat: rodinná firma začala vyrábět gramofony ze skla

Láska k retru a poctivým materiálům, i tak může vypadat rodinný byznys. Příkladem mohou být otec a syn Jiráčkovi. Ti se rozhodli věnovat se naplno gramofonovým přehrávačům. Ale ne jen tak ledajakým. Dělají je po svém, stylově a netradičně. Z gramofonu se jim podařilo vytvořit designový solitér. Jeho dominantou je skleněné sklo. Pokochat se jejich výrobkem můžete na výstavě v pražské Galerii Kvalitář.

Ta představí gramofony z rodinné firmy A 440, které v sobě snoubí kvalitní zvuk moderním, výrazným vzhledem. “Při vložení desky na otočný talíř se v případě gramofonů 440 Audio nosič neuzavírá pod žádné poklopy, ale nechává na odiv kinetický proces kontaktu jehly a točící se desky. Konstrukce gramofonu je ‚odhalená‘, tedy kostra všech komponentů přístroje je viditelná a zdůrazněná,“ popisují tvůrci gramofonů princip, díky kterému může posluchač sledovat, jak se vinylové desky pohybují.

Při tvorbě gramofonů sázejí Jiráčkovi na dokonalé řemeslné zpracování a spolupráci s renomovanými odborníky. Gramofon s tělem z taveného skla vznikl například díky kolaboraci s výtvarným sochařem Kryštofem Rybákem.

Co se krývá za názvem A 440? Číslo 440 se odkazuje k počtu herzů, což je frekvence tónu komorního A. Tedy tónu, podle nějž se ladí nástroje. Klasická ladička, tedy dvouramenná ocelová tyčka ohnutá do tvaru písmene U, byla vynalezena až na začátku 18. století. Tento jednoduchý kovový tvar za určitých podmínek vydává stabilní a přesný zvuk, dle kterého bylo možné spolehlivě kalibrovat dobovou hudební normu.

Výstava je v galerii Kvalitář přístupná od 24. února do 29. března.

_MG_4787 1

_MG_4933

Gx_01

13

_MG_5460

_MG_4571

Foto: vše galerie Kvalitář