16

Češka zpracovává kůži jako nikdo jiný, dostala se do luxusní londýnské výlohy

Uspět s vlastní kůží na trhu, jak se říká, není jednoduché. O to cennější je, pokud se dostaví úspěch v zahraničí. Se svou kůží zazářila návrhářka Martina Špetlová. A to doslova. Se svými koženými věcmi se jí povedl kousek, který ji utvrdil v pozici jedné z nejtalentovanějších tuzemských návrhářek. Jako vůbec první Češka se totiž dostala do výlohy luxusního domu Selfridges. Za obdiv stojí i další zajímavý fakt.

Britové si ji vybrali díky tomu, že Špetlová vyrábí své kolekce téměř s nulovým odpadem. Dalo by se tak říci, že patří mezi průkopníky v udržitelné módě. Co to tedy konkrétně znamená a proč je práce talentované Češky tak specifická?

16 detail iii

„Já jsem byla vybraná pro svůj způsob výroby textilií. Spolupracuji již druhou sezonu s Holandskou koželužnou ECCO, která produkuje ze 75 % svou produkci na biopalivu a pracuje přímo s organickými farmáři. ECCO mi dodává kůži a já pracuji s jejich dílnou, kde experimentuji s jejich kůží. Kromě toho již dlouho pracuji na dosažení nulového odpadu kůže při své produkci tím, že vše je řezané počítači a případně malé přebytky tohoto materiálu daruji k použití studentům a podobně. Protkávaní kožené textilie, pro které je moje značka známá se dělá také v Holandsku, kde pracují s uprchlickou komunitou tkalců a řemeslníků,“ popsala návrhářka.

Proč je přítomnost české designérky ve výloze Selfridges tak významná? Londýnský obchodní dům stejně jako jiné obchody tohoto druhu, například francouzský dům Les Galeries Lafayette, se zabývá především mezinárodními brandy a luxusním zbožím. Výlohy bývají precizně připraveny a vystavěny, přitom přítomnost zboží malé či méně známé značky není jednoduchá.

16 detail v

„Každé obchodní okno mělo reprezentovat práci návrháře a náš jednotlivý přístup k sustainability, tedy udržitelné módě. Já jsem vytvořila svými protkávanými panely svět mého oděvu, prostor, do kterého se můžete ponořit a pochopit provedení stavby oděvu, struktury protkávané textilie,“ dodala Špetlová.

Selfridges jí věnovaly výlohu po dobu tří měsíců, navíc zahrnou návrhářku do speciální výstavy uvnitř obchodu, která se plánuje od toho léta.

16 detail iv

Foto: 4x Martina Špetlová