cena CDW 3

Soška Českého lva opět ve hře, v moderním hávu pro nejlepšího designéra

Elegantní a přitom lehká. Měří 30 centimetrů, váží zhruba půl kilogramu a má bronzový nádech. Tak vypadá novodobá soška Českého lva. Kdysi ze skla se podobná soška udělovala nejlepším filmařům. Tentokrát v moderním pojetí míří nejlepším designérům. A navrhl ji ten nejpovolanější. Několika Red Doty, tedy nejprestižnějšími designovými cenami, ověnčený Petr Novague. A to speciálně pro přehlídku Czech Design Week, která se v listopadu uskuteční v obchodním domě Kotva v centru Prahy.

Těšit se na ni může nejlepší z designérů, kteří se do letošního ročníku nezávislé přehlídky přihlásí. Loni ji získala formace Vobouch. Ta zaujala svými do betonu zalitými vázami. O jejich kvalitách svědčí i fakt, že z přehlídky Czech Design Week některé kousky zamířili o do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea.

DSC_0023

Foto: Richard Švejda z oceněné formace Vobouch.

DSC_0667

Formaci Vobouch tvoří Markéta Kalivodová a Richard Švejda. Jsou to absolventi ZČU v Plzni, kde se věnovali studiu sochy a keramiky. Na Czech Design Weeku představují sérii BETON, která kombinuje porcelán s betonovým blokem. Štípání betonového bloku vytváří jednotlivé části  a odkrývá preciznost porcelánu. Tyto části lze složit zpět v jeden celek. Modelem jsou vázy, hrnky, mísy a podobně. Jejich práci lze charakterizovat jako užitý design s přesahem do volného umění. Vznikají tak esteticky působivé objekty.

Sošku pro Czech Design Week Award navrhl v zahraničí mnohokrát ceněný designér Petr Novague. „Takto by měla vypadat soška Česká lva,“ je přesvědčený Novague. Jeho soška je vyrobena 3D tiskem ze speciální směsi plastu a kovu, který ji dává bronzový nádech. „Její podstavec tvoří písmeno D od slova design,“ doplnil Novague.

Na letošní ročník Czech Design Week se již nyní můžete hlásit. Přehlídka se uskuteční od 4. do 13. listopadu a přístupná bude veřejnosti zcela zdarma.

cena CDW 2

cena CDW

DSC_0020

Foto: Vše Tomáš Holý