koruna2

Šperkařská legenda: od českých korunovačních klenotů až po korunu pro kambodžského krále

Zní to možná bizarně, ale šperkařka Viktorie Beldová se rozhodla vytvořit korunu pro kambodžského krále. Chudá exotická země levných dovolených zdánlivě nemá vztah k ČR žádný. Opak je však pravdou. Tamní král totiž kdysi několik let v tuzemsku žil a navíc umí plynně česky. Bohužel Kambodža je krom exotiky také známá svoji smutnou minulostí a válečnými konflikty. Právě kvůli nim král svoji korunu nemá.

Že nejde jen o náhodu a nahodilý nápad české designérky, potvrzuje i rodinná tradice. Rodina Beldů je totiž u nás známá právě péčí o české korunovační klenoty. Tatínek a dědeček Beldové dokonce pracovali na replice svatováclavské koruny. Toť v souhrnu inspirace pro sérii šperků určených pro kambodžského vládnoucího monarchu Norodama Sihamoni.

koruna1

koruna4

Kdo asijskou zemi zná nebo navštívil, tak jistě tuší, že tamním klenotem jsou chrámy Angkoru. A právě ten nejznámější – filmový – se stal i předlohou pro zmíněnou korunu. Konkrétně jde o Angkor Wat.

„Finální návrh je udělán jako obruba – kruh kolem hlavy, na kterou se napojuje 7 ramen, která činí základ koruny a stanovují její základní tvar, který přibližně kopíruje věž z chrámu v Angkoru,“ popisuje Beldová.

Využití symbolů je v práci designérky charakteristický. Na koruně tak najdeme i motivy lotosu nebo stromu Bodhi, významné znaky kambodžské kultury. Jako hlavní materiál zvolila designérka zlato a stříbro, techniky pak přizpůsobovala i možnostem Kambodži. Korunovační klenoty by tak mohly být vyrobené i tam.

Beldová je absolventka Ateliéru produktový design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Je nejmladší z generace šperkařů, která se věnuje výrobě šperků desítky let. Firma funguje pod značkou Belda Factory.

Šperky je možné vidět od 13. prosince do 6. února v pražské galerii Kvalitář.

koruna3

05_koruna_viktorie_beldova_f_kristina_hrabetova_small

koruna5

Foto: vše Kristina Hrabětová/Kvalitář