TdF_11

Trofej pro nejlepšího cyklistu světa přijde na sto tisíc, vyrábí ji čeští skláři

Šedesát centimetrů vysoká a téměř šest kilogramů těžká. Její hodnota se blíží zhruba sto tisíc korun, pro vítěze má však cenu téměř nevyčíslitelnou. Trofej pro nejlepšího cyklistu světa, tedy vítěze prestižních závodů Tour de France, vyrobili čeští skláři.

Již šest let slavnou trofej jako nejvyšší metu světové cyklistiku vyrábí tuzemští skláři. Elegantní cenu navrhl designér Peter Olah pod vedením Jozefa Kabaně, šéfdesignéra Škody Auto, která je dlouholetým oficiálním partnerem závodu. Výrobu pak měli na starosti čeští skláři ze společnosti Lasvit, která slaví mezinárodní úspěch zejména se zakázkovou výrobou skleněných plastik či rozsáhlých světel a instalací.

Design letošní trofeje vychází tvarem z pneumatiky jízdního kola – je to reminiscence na kolo. V roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi manufakturu na výrobu jízdních kol, dnešní hlavní výrobní závod značky.

TdF_1

Foto: 6x Lasvit

TdF_2

Skleněná cena se navíc kromě kola samotného odkazuje právě i k historii závodu. Vyryty jsou tak do ní kruhy, které se dynamicky rozšiřují. „Fascinují mě boje a strategie mezi závodníky. Kruhové brusy připomínají peloton. Přičemž poslední kruh, který je zároveň vrcholem trofeje, symbolizuje vítěze závodu,“ přiblížil design ceny Peter Olah s tím, že každý zářez na trofeji je náročné vytvořit. „Je to jedna z nejkomplikovanějších trofejí na výrobu,“ prohlásil Olah.

Samotná výroba probíhá tak, že sklo se nahřeje v huti na teplotu 1220 stupňů a pak se vyfoukne základní forma, které se posléze vybrousí. Skláři při výrobě pracují s téměř patnácti kily skleněné hmoty. Po opracování váží trofej zhruba šest kilo.

TdF_3

TdF_4

Kolik taková trofej stojí? Její návrh zabral téměř dva měsíce příprav. Její finální podoba a zpracování sklářům zabere čtyři dny. Preciznost zpracování připomíná strojní výrobu, veškeré práce jsou však ruční. Přestože podle viceprezidenta společnosti Lasvit Aleše Stýbla není trofej přesně vyčíslena, její cena by se mezi sběrateli pohybovala mezi 80 000 až 100 000 korunami.

Trofej od Lasvitu kromě vítězů nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France v minulosti získala i řada světových tenisových špiček jako například Rafael Nadal nebo Andy Murray, vítězové prestižního tenisového turnaje Mubadala World Tennis Championship v Abú Zabí. Skleněnou trofej ve tvaru pochodně získali rovněž čeští medailisté ze zimních olympijských her v Soči a Lasvit zajistil také skleněné plastiky pro udílení cen Českého lva.

TdF_12