afrika-1

V jednoduchosti je síla: René Šulc zve na futuristický nábytek i dřevěné hračky

Co všechno lze stihnout za deset let? Tak například designér René Šulc si připsal do svého portfólia několik ikonických kousků nábytku a ocenění. Před deset lety založil vlastní studio Inveno, které si kulaté výročí připomíná první retrospektivní výstavou. Futuristická světla, dřevěné hračky a originální křesla můžete obdivovat v galerii Kvalitář v Praze.

Šulc se může pochlubit i nemalým úspěchem již během studií a to na pražské UMPRUM. Právě tam začal spolupracovat s firmou mminterér. Studenti dostali od společnosti ateliérové zadání vyrobit čalouněný nábytek. Šulcův návrh lenošky Chaise – lounge pak byl vybrán do projektu Česká 100 – Sto ikon českého designu. Později v roce 2009 pro firmu vypracoval návrh houpacího křesla a výsledek, křeslo Swing, mu vyneslo cenu Nábytek roku 2009, kterou uděluje Asociace českých nábytkářů.

„Chtěl jsem přinést nové impulsy a výrobní technologie, které by vzájemně obohatily spolupráci s výrobcem,“ říká Šulc k úspěšné spolupráci.

era

Foto: Kvalitář/Inveno

fuga_podrucky

Foto: Kvalitář/Inveno

Na svém kontě má i spolupráci s nábytkářskou ikonou TON, pro ni navrhnul lavici Sympozia nebo židli ERA, která patří k tomu nejlépe prodávanému segmentu firmy. A to právě díky inovacím ze strany Šulce. Výrobce klasického ohýbaného nábytku přesvědčil svým návrhem, kdy dbal na klasické požadavky na pohodlí a funkčnost.

„Myslím si, že pro pocit pohodlí je důležitá i určitá „vizuální měkkost“, takže jsem při navrhování nečalouněné židle uvažoval o zaoblených rozích a měkkých detailech,“ přibližuje Šulc proces tvorby.

Za židli ERA si vysloužil ocenění veřejnosti na Cenách Czech Grand Design v roce 2011.

Šulc dbá na funkčnost, ale nikdy nerezignuje na estetické kvality věci. Na výstavě Organon, která je v Kvalitáři otevřená do 1. listopadu, ukáže také svoji kolekci svítidel, které připomínají futuristické lampy a přitom jsou absolutně použitelné v každém interiéru. Se stejným přesvědčením navrhoval i kolekci hraček pro děti nebo zdravotnické pomůcky.

trifid

Foto: Kvalitář/Inveno

swing

Foto: Kvalitář/Inveno

juno-1-865x650

Foto: Kvalitář/Inveno