26_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

Výtahem až do bytu, takovýhle loft byste v pražské novostavbě asi nečekali

Tenhle byt vás rozhodně překvapí. Nejenže jde o působivý loft, ale především je součástí novostavby v rámci developerského projektu. Ruku na srdce. S tímhle si může poradit jen architekt. Developerské projekty totiž originalitou příliš neoplývají. O to větší kumšt, když v katalogové novostavbě vytvoříte útulný byt s industriálním charakterem, který by i tovární haly předělané na bydlení mohly závidět. Podívejte se do pražského loftu Hřebenky.

Charakteristika rezidenčního bytu o ploše 85 metrů čtverečních s 50metrovou terasou, která disponuje překrásným výhledem, nebyla jednoduchá. Do bytu sice vede přímo výtah, nicméně prostor sám o sobě má komplikovanou dispozici. S tou se architektka vypořádala díky atypovému řešení většiny interiérových prvků. Proto navrhla celkem 44 atypů, které doplnila o pár ikonických designových kousků převážně z 50. let minulého století. Přestože prostoru dominuje beton, roksor, kov a sklo, působí útulně.

Architektka se k zakázce dostala relativně včas, a tak se jí podařilo zrušit dodávku všech standardů pro vybavení bytu, které prodejce nabízel. Z hlediska celého konceptu interiéru byly všechny standardy nežádoucí.

„Je pro mě tolik nepochopitelné, proč u nás stále většina novostaveb bytových domů doslova srší nevkusem,“ postěžovala si architektka Dagmar Štěpánová a dodává: „Nevyhnuli jsme se drobným stavebním úpravám – rozvody elektroinstalací, úpravy velikosti stavebních otvorů, rozvody vody a odpadů, drobné přizdívky atd.“

Prvním krokem bylo odstranění sádrových omítek na stropech obytných místností a na stěnách v kuchyni. Odkryté betonové prefa dílce dávají celkové atmosféře bytu na jakési surovosti a podtrhují industriální charakter návrhu. Na podlahách jsou v celém prostoru industriální cementové stěrky. Prosklené dveře v ocelových rámech jsou vyrobeny na zakázku dle autorského návrhu architektky a plné dveře se skrytou zárubní na sebe naopak nemají strhávat pozornost, na stěnách se téměř ztrácí. Celý interiér architektka dotahovala do sebemenších doplňků a dekorací od návrhu polštářů až po výběr zeleně, povlečení nebo ručníků.

Autor projektu: Ing. arch. Dagmar Štěpánová www.formafatal.cz

Foto: BoysPlayNice

01_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

10_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

12_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

17_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

19_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

18_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

21_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

20_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

23_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

26_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

27_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

07_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

05_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

03_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice

02_Formafatal_LOFT_BoysPlayNice