Soap. zen

Za každým mýdlem je vzpomínka, říká o své práci „šperkařka“ Helena Heinz

Ještě než se ručně vyráběné výrobky na nejrůznějších trzích a staly v tuzemsku jistým mainstreamem, založila designérka Helena Heinz svoji značku Soap. Bez zbytečných příkras, přitom stručný a jednoduchý název ukrývá příběh českých mýdel, ke kterým se designérka dostala spíše náhodou. Na pražské UMPRUM totiž původně studovala šperkařinu. Mýdla se stala její závěrečnou prací na škole a posléze i srdeční záležitostí pro značku, kterou od té doby rozvíjí. Vyrábí deset mýdel a nejnověji i krém. Není tekutý, stejně jako všechna její mýdla je ve tvaru oblázku.

Máte zajímavé jméno – Helena Heinz. Jde o pseudonym? A stalo se už, že by si vás někdo spletl s onou známou značkou kečupů?    

Tento pseudonym mi vytvořili moji rodiče. Pouze přímení jsem si upravila do mužského tvaru – cítím se tak mnohem lépe. Asi jako když si zkrátíte plandající kalhoty. Firma Heinz a Soap. – Nezaměnitelné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

IMG_20160623_161033

Máte nějakou ingredienci či formuli, kterou si obzvlášť považujete?

Mám úctu ke všem surovinám, se kterými pracuji. Pečlivě je vybírám – často jsou v nich uloženy moje veškeré zisky. Nejvíce si ale považuji mé vášně pro tu práci, která zůstává stále stejná po všech letech intenzivní a často tvrdé práce. Tohle nasazení je alfa a omega všeho.

Krom mýdel děláte i tašky, které jsou vyrobené ze sítěk, které byly kdysi odmyslitelně součást školních umyvadel. V každé malé síťce bývalo jedno mýdlo. Předpokládám, že jde o jistou vzpomínku či nostalgii z dětství. Jaké jsou další vaše výrazné vzpomínky, které vás v práci ovlivnily?  

Vzpomínek je mnoho. Každé mýdlo a produkt nese jednu a nebo řadu z nich. Není ale důležité je zveřejnit – uchopovat do slov – dokonce to není ani na místě, protože už jsou zhmotněné. Je to součást tajemství, které dává prostor druhým cítit v mých produktech tu jeho vzpomínku a nebo emoci, která se vybaví zase jemu.

IMG_20160623_161022

HH

Jakou nejzajímavější reakci jste kdy od zákazníka dostala?

Jedna zákaznice, která u mě pravidelně nakupuje na Vánoce, mi jednou z ničeho nic přinesla vánoční cukroví. Naposledy mi přišel pohled z Antverp od zákaznice, která si koupila jeden můj batoh a já jí tak trochu záviděla, že vyráží na cesty. Tyhle milé momenty jsou ty, které vás nakopávají.

Mimo kosmetický svět, jak byste se charakterizovala a co vás osobně vystihuje?

Houževnatost, odhodlanost, vášeň,  pracovitost – říkají o mě, že jsem éterická umělkyně, já se spíš cítím jako velkorysá minimalistka – bohémka s nohama pevně na zemi.   

12. himalaya_

IMG_20160623_160934

IMG_0607

Obchod Soap. se nachází v Praze v Náplavní ulici. Foto: Helena Heinz 5x